Finansiering

Kostnadskontroll

En ny belysningsinstallation kan vara en stor investering. Men eftersom den är nödvändig för att du antigen skall spara pengar vid energioptimalisering, eller om du helt enkelt behöver ett säljande ljus som ökar din butiks omsättning så tycker vi den bör vara komplett, flexibel och av hög kvalitet. Tillsammans med vår finansieringspartner Siemens Financial Services kan vi erbjuda finansiering för hela investeringskostnaden. Finansieringsavtalet täcker i första hand belysningsprodukter, men även kommande service i form av bl.a. ljuskällebyte om vi har avtalat om det. Du får på så vis en total kostnadskontroll samtidigt som du på ett smart och bekvämt sätt, kan genomföra planerade investeringar utan dyra och krångliga lån som kan ha negativ påverkan på företagets likvida medel.

Läs mer om våra finansieringslösningar i rubriken under.

 

Finansieringslösningar

 

Hyra - Flexibelt, avdragsgillt och enkelt att budgetera

"Med hyra betalar företaget endast för nyttjandet under en viss tid och dessutom finns möjlighet att enkelt byta eller uppgradera belysningen. Därmed undviks eventuella nackdelar som är förknippade med ägandet."

Många företag väljer att finansiera sin belysningslösning via hyra. Det finns många anledningar till detta:

  • Hela hyresavgiften är avdragsgill och dras av som en omkostnad i bokföringen.
  • Många verksamheter förandras och måste byta/uppgradera belysningen innan avtalstiden löpt ut. Det är då enkelt att inom ramen för avtalet, förändra produkterna. I detta läge sköter Kontrast Group allting åt dig och du har endast betalt hyra för den tid du har nyttjat utrustningen.
  • Budget- och investeringsprocess förenklas och förkortas.
  • Avtal och avtalstid kan skräddarsys, vilket gör det möjligt att införskaffa den belysningslösning som verkligen behövs till en kostnad er ekonomi mår bra av.
  • Ni behåller låneutrymmet i banken och belastar varken soliditet eller likviditet.
  • Det är möjligt att säsonganpassa hyresavgiften för att bättre harmoniera med intäktsflödet.

Den juridiska äganderätten till hyrd belysningslösning ligger hos vår finansieringspartner Siemens Financial Services. Efter avtalstiden har ni som hyrestagare rätt att förlänga avtalet , köpa loss eller helt enkelt återlämna belysningslösningen. 

 

Leasing - finansiering för framgångsrika företag

"Med leasing betalar företaget utrustningen över tiden och slipper därmed tunga engångsutgifter."

Leasing är idag den vanligaste finansieringsformen för bland annat IT och kontorsutrustning. Ni kan införskaffa den belysningslösning som verkligen behövs till den kostnad som er ekonomi mår bra av.

  • Hela leasingavgiften är avdragsgill och dras av som en omkostnad i bokföringen.
  • Det är enkelt att inom ramen för avtalet, förandra eller uppgradera belysningen, vilket säkrar en alltid lika modern och uppgraderad anläggning.
  • Avtal och avtalstid kan skräddarsys.
  • Budget- och investeringsprocess förenklas och förkortas.
  • Ni behåller låneutrymmet i banken och belastar varken soliditet eller likviditet.
  • Det är möjligt att säsongsanpassa leasingskostnaden för att bättre harmonisera med intäktsflödet.

Den juridiska äganderätten till leasad belysningslösning ligger hos vår finansieringspartner Siemens Financial Services. Efter avtalstiden har ni som leasetagare rätt att anvisa valfri köpare till ett förutbestämt restvärde.